👤

3 kg lamai costa 18 lei ,cat costa 5 kg de lamai de aceasi calitate? Urgent!!!

Răspuns :

Răspuns:

3 kg=18 lei

1 kg= 18÷3

1 kg= 6 lei

5 kg= 6×5

5kg= 30 lei

Răspuns:

Dacă 3 kg de lămâi costă 18 lei, atunci un kg de lămâi costă 18:3=6 lei

5 kg de lămâi costă 6×5=30 lei

Sper ca te-am ajutat!!!