👤
a fost răspuns

5 kg de mere costă 15 lei cât costă 3kg​

Răspuns :

Răspuns:

15:3=5

5 lei costa 3 kg de mere

Răspuns:

5kg mere = 15 lei

15:5= 3 lei 1kg

3lei×3kg= 9lei (3kg)