Răspuns:
Explicație:
m i= 6000g
mp= 5400g sare
p
mimp.
p= mp.100 : mi
p= 5400 . 100 : 6000 =90%
m i = mp + mimpurit.
mimpurit. = mi - mp
= 6000 - 5400
=600g
==>m i= 2kg= 2000 g
p=80%
m impurit.
mp
mp= p . mi :100
mp=80 . 2000 : 100=1600 g Na2CO3
m impurit. = 2000 - 1600= 400g