👤

.Două kilograme de pere costă cît trei kilograme de mere. Maria a cumpăratun kilogram de mere și un kilogram de pere, achitînd suma de 10 lei. Determinați prețul unui kilogram de pere. Va rog daca se poate rezolvarea detailat