Răspuns :
3 kg..............7,5 lei
2 kg..................x
x=2*7.5/3
x=5 lei
sau
aflam cat costa un kg
7.5:3=2.5 lei
cat costa 2 kg
2.5*2=5 lei
2 kg..................x
x=2*7.5/3
x=5 lei
sau
aflam cat costa un kg
7.5:3=2.5 lei
cat costa 2 kg
2.5*2=5 lei