👤
a fost răspuns

Daca 3kg de mere costa 7,50lei,atunci 2kg de mere de acelasi fel costa ..... ?

Răspuns :

3 kg..............7,5 lei
2 kg..................x

x=2*7.5/3
x=5 lei

sau

aflam cat costa un kg
7.5:3=2.5 lei
cat costa 2 kg
2.5*2=5 lei
3kg............7,50 lei
2kg............x    
x=2·7,50\3=15\3=5