👤


Pentru 4 kg de fructe și 6 sticle de apa minerala s-au platit 86 lei, iar pentru
4kg de fructe și 9 sticle de apa mineral s-au platit 107 lei Cit costa un kilogram
de fructe si cit costă o sticla de apă minerala?​


Răspuns :

Răspuns:

4 kg f ........6s.......86lei

4 kg f ........9 s......107lei

4kg f ........6 s.......86lei

0 kg f......3 s....21 lei

1s......21lei:3

1s........7 lei

6 s........7×6=42 lei

4kg ......86-42=44lei

1kg........44lei:4=11 kg