Lazarbetty Lazarbetty 21-03-2015 Matematică a fost răspuns Heii :*!! Cap. Regula de trei simpla. 1. Daca 1 kg de prune costa 3 lei, o gospodina poate cumpara 8 kg de prune. Cate kg de prune poate cumpara cu aceeasi suma, daca 1 kg de prune costa 4 lei?