Răspuns :
Răspuns:
3 kg mere........... 6 lei
x kg mere........... 10 lei
3/x=6/10
6*x=3*10
6x=30
x=30/6
x=5 kg
Deci, cu 10 lei putem cumpăra 5 kg de mere
Răspuns:
3 kg mere........... 6 lei
x kg mere........... 10 lei
3/x=6/10
6*x=3*10
6x=30
x=30/6
x=5 kg
Deci, cu 10 lei putem cumpăra 5 kg de mere