Răspuns :
Răspuns:
7 kg------63 lei
2 kg------- x lei
63:7=9 lei/kg
x=63x2:7=18 lei
2 kg=18 lei
Răspuns:
18
Explicație pas cu pas:
7 kg fructe.........63 lei
2 kg fructe.......... x ron
1.Cât costă 1 kg de fructe?
63:7=9 lei
2.Cât costă 2 kg de fructe?
2×9=18 lei