👤

Pentru fiecare din sirurile de mai jos observati regula de alcatuite si scrieti inca 3 nr a)8,14,20....b)12,23,34...c)13,35,57...d)1,4,16...e)5,11,23...f)7,20,59... ​

Răspuns :

8,14,20,26,32, 38

12,23,34,45, 55,65

numeri de la 35 pana la 57 si câte numere îți ies asa faci in continuare...si tot asa

102533

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

a) 8,14,20 ; 26 ; 32 ; 38 ; 44 ; 50

20-14=6 ; 14-8 = 6

20+6 = 26 ; 26+6 = 32 ; 32+6 = 38 ; 38+6 = 44 ; 44+6 = 50

b) 12,23,34 ; 45 ; 56 ; 67 ; 78 ; 89

34-23 = 11 ; 23-12 = 11

34+11 = 45 ; 45+11 = 56 ; 56+11 = 67 ; 67+11 = 78 ; 78+11 = 89

c) 13,35,57 ; 79 ; 101 ; 123 ; 145 ; 167

57-35 = 22 ; 35-13 = 22

57+22 = 79 ; 79+22 = 101 ; 101+22 = 123 ; 123+22 = 145

145+22 = 167

d) 1,4,16 ; 64 ; 256 ; 1024 ; 4096 ; 16384

1 = 2⁰ ; 4 = 2² ; 16 = 2⁴

urmeaza :

2⁶ = 64 ; 2⁸ = 256 ; 2¹⁰ = 1024 ; 2¹² = 4096 ; 2¹⁴ = 16384

e) 5,11,23 ; 41 ; 65 ; 95 ; 131 ; 173

5+6·1 = 11  ;

11+6·2 = 23 ; urmeaza:

23+6·3 = 41 ;

41+6·4 = 65

65 +6·5 = 95 ;

95+6·6 =  131

131+6·7 = 173

f) 7,20,59 ; 176 ; 527 ; 1580 ; 4739 ; 14216

20 = 7·3 - 1

59 = 20·3 - 1  ; urmeaza:

59·3 - 1 = 176

176·3 - 1 = 527

527·3 - 1 = 1580

1580·3 - 1 = 4739

4739·3 - 1 = 14216