Răspuns :
1)Cât costa 2 lădițe cu portocale?
780-630=150(lei)
2)Cât costa 1 lădița de portocale?
150:2=75(lei)
3)Cât costa un kg de portocale?
75:15=5(lei)
4)Cât costa 6 lădițe cu portocale?
6x75=450(lei)
5)Cât costa 5 lădițe cu lămâi?
630-450=180(lei)
6)Cât costa o lădița cu lămâi?
180:5=36(lei)
7)Cât costa un kg de lămâi?
36:12=3(lei)
Răspuns:un kg de por-
tocale costa 5
lei;un kg de
lămâi costa 3
lei
780-630=150(lei)
2)Cât costa 1 lădița de portocale?
150:2=75(lei)
3)Cât costa un kg de portocale?
75:15=5(lei)
4)Cât costa 6 lădițe cu portocale?
6x75=450(lei)
5)Cât costa 5 lădițe cu lămâi?
630-450=180(lei)
6)Cât costa o lădița cu lămâi?
180:5=36(lei)
7)Cât costa un kg de lămâi?
36:12=3(lei)
Răspuns:un kg de por-
tocale costa 5
lei;un kg de
lămâi costa 3
lei