👤
a fost răspuns

Mama se duce la cumpărături. Andrei ii spune mamei sale sa cumpere 1 cola de 3 lei, 3 pungi de clipsuri de 6 lei și 1 ciocolata care costa un sfert din totalul celorlalte produse. Cat au costat produsele?

Răspuns :

Explicație pas cu pas: 1×3+3×6=3+18=21(lei cola si cipsuri)

21:4=5.25 (lei ciocolata)

3 (cola) + 18 (cipsuri) +5.25 (ciocolata) = 26.25 (de lei a dat pe produse)

Răspuns:

3 lei+18 lei=21 lei : 4= 5,25 lei (o ciocolată)

Total:

3 lei + 18 lei + 5,25 lei=26,25 lei (au costat produsele)

Sper că te-am ajutat!