Răspuns :
365x8=2920 l de la o vaca intr-un an
2920+2920=5840 l de la doua vaci pe an
3 supra 4 din 5840=5840:4x3=1460x3=4380
4380x1=4380 lei incaseaza bunicii
2920+2920=5840 l de la doua vaci pe an
3 supra 4 din 5840=5840:4x3=1460x3=4380
4380x1=4380 lei incaseaza bunicii
O vaca da zilnic 8 litri de lapte=>2 vaci dau 16 litri de lapte zilnic
bunicii vand 3/4 din cantitatea de lapte obtinuta,adica 3/4*16=12litri
1 litru de lapte costa 1 leu=>
12 litri de lapte vor costa 12 lei
un an are 365 de zile deci=>365*12=4380 lei
bunicii vand 3/4 din cantitatea de lapte obtinuta,adica 3/4*16=12litri
1 litru de lapte costa 1 leu=>
12 litri de lapte vor costa 12 lei
un an are 365 de zile deci=>365*12=4380 lei