👤
EthanYT24
a fost răspuns

Ma ajuta cineva la acest exercitiu?
Într-o săptămână Neculai a cules 160 kg de căpşuni, iar sora sa cu 40 mai multe.
Căpşunile au fost ambalate în lădiţe de câte 4 kg
a ) Câte lădiţe au fost necesare pentru ambalarea căpşunilor culese de cei doi
fraţi?
b ) Câti lei au încasat ei dacă o ladiţă a costat 12 lei?
c ) Câţi lei a costat un kg de căpşuni?



Răspuns :

Răspuns:

160+40=200 kg capsuni a cules sora sa

160+200=360 kg capsuni culese de cei 2 frati

a) 360:4=90 ladite

b) 90×12=1080 lei au incasat

c) 4kg capsuni........12 lei

1 kg.........................x

x=1×12/4=12/4=3 lei a costat 1 kg capsuni

Răspuns:160+40=200 kg capsuni a cules sora sa

160+200=360 kg capsuni culese de cei 2 frati

a) 360:4=90 ladite

b) 90×12=1080 lei au incasat

c) 4kg capsuni........12 lei

1 kg.........................x

x=1×12/4=12/4=3 lei a costat 1 kg capsuni.

:-D