Răspuns :
Răspuns:
160+40=200 kg capsuni a cules sora sa
160+200=360 kg capsuni culese de cei 2 frati
a) 360:4=90 ladite
b) 90×12=1080 lei au incasat
c) 4kg capsuni........12 lei
1 kg.........................x
x=1×12/4=12/4=3 lei a costat 1 kg capsuni
Răspuns:160+40=200 kg capsuni a cules sora sa
160+200=360 kg capsuni culese de cei 2 frati
a) 360:4=90 ladite
b) 90×12=1080 lei au incasat
c) 4kg capsuni........12 lei
1 kg.........................x
x=1×12/4=12/4=3 lei a costat 1 kg capsuni.
:-D