Răspuns :
Răspuns:
16 lei
Explicație pas cu pas:
4 plicuri.........x lei
7 plicuri.......28 lei
1.Cât costă un plic?
28:7=4 lei
2.Cât costă 4 plicuri?
4×4=16 lei
Răspuns:
7 plicuri ................ 28 lei
4 plicuri................ X lei
_____________________
1 plic................. 28 lei : 7 = 4 lei ( un plic)
4 plicuri............ 4 lei x 4 = 16 lei ( 4 plicuri)
R : 16 lei