Răspuns :
42:7=6 lei ( costă 1 kg de caise )
54:6=9 kg caise ( costă 54 lei )
Răspuns:
7 kg caise.......................................... 42lei
x kg caise.......................................... 54 lei
______________________________
x= (7×54)/42
x= 378 / 42
x= 9
Raspuns : 54 lei costa 9 kg de caise
Explicație pas cu pas: