Răspuns :
5 kg......20 lei
7 kg.......x lei
x=7•20/5
x=140/5
x=28 lei
Sper ca te-am ajutat!
7 kg.......x lei
x=7•20/5
x=140/5
x=28 lei
Sper ca te-am ajutat!
Răspuns:
28
Explicație pas cu pas:
5kg mere.........20lei
7 kg mere...........x lei
1.Cât costă un kg de mere?
20:5=4 lei
2.Cât costă 7 kg de mere?
7×4=28 lei