Răspuns :
Răspuns:
9
Explicație pas cu pas:
7 kg griș......42 lei
? kg griș.....54 lei
1.Cât costă un kg de griș?
42:7=6 lei
2 Câte kg de griș putem cumpăra de 54 lei?
54:6=9 kilograme
Răspuns:
9
Explicație pas cu pas:
7 kg griș......42 lei
? kg griș.....54 lei
1.Cât costă un kg de griș?
42:7=6 lei
2 Câte kg de griș putem cumpăra de 54 lei?
54:6=9 kilograme