👤
a fost răspuns

În timpul unui strănut obișnuit, viteza aerului expulzat din plămâni este de aproximativ 16 m/s . Calculează durata deplasării aerului, cu această viteză, pe o distantă de 1,2 m . Exprimă rezultatul în milisecunde.

Răspuns :

Răspuns:

v= d/t ==> t = d/v

t = 1,2 / 16

t = 12/160

t = 0,075 s

t = 75 ms

Sper ca te am ajutat. =)