Răspuns :
Răspuns:
1p......3 lei
3p.....9 lei
8p......24 lei
Explicație pas cu pas:
9:3=3 lei 1p
24:3= 8p, 24 lei
1p........?lei
Deoarece observăm că la 3p.....9lei ne vom da seama că 3p costa 9lei pt că împărțim 9:3=3 deci deducem că
1p......3lei .
3p.....9lei --Deoarece 1p costa 3lei vom face 9:3=3 daca in loc de 3p era ?p ( ?p.....9lei)
Dar dacă trebuia să aflăm 3p .......?lei făceam 3×3 =9.
?p....24 lei
Deoarece am aflat că 1p ....3lei acum vom face 24:3=8 Deci 8p.....24lei .
Sper că înțelegi ! Sper că am făcut corect ..