3,5 kg de carne costa 44,8 lei.
1) Cat costa 14,5 kg de carne?
2)Cate kg de carne se pot cumpara cu 160 lei?
Rezolvare
1)Cat costa 1kg carne
44,8 / 3,5 =12,8 lei
Cat costa 14,5 kg?
12,8 * 14,5=185,6 lei
2)Cate kg de carne se pot cumpara cu 160 lei?
160 / 12,8 =12,5 kg
(12,8 kg carne)