Răspuns:
a) 1) Aflăm ce distanță a fost parcursă într-o oră .
6540:100=65.4 km
2) Aflăm ce distanță va fi parcursă în 43 ore.
65.4×43=2812.2 km
b) 1) Aflăm cât costă un kg de bomboane.
4057.2 : 100 =40.572 lei
2) Aflăm cât costă 54 kg de bomboane.
40.572×54=2190.888
..................