👤
Rudolf79
a fost răspuns

12. La un supermarket s-au vândut într-o zi 32 kg de banane şi 86 kg
de portocale, încasându-se 536 lei. A doua zi s-au vândut 96 kg de
banane şi 52 de kg de portocale, incasându-se 784 lei. Câți lei costă
un kg de banane? Dar un kg de portocale?​


Răspuns :

Răspuns:

32 kg banane+86 kg portocale=536 lei / x3

96 kg banane+52 kg portocale=784 lei

-----------------------------------

96 kg b+258 kg p=1608 lei

96 kg b+52 kg p=784 lei

-----------------------------------------------

             206p=824

portocale=4 lei/kg

32 b+86x4=536

32b=536-344

32b=192

banane=6 lei / kg

Explicație pas cu pas:

32 kg b ..... 86 kg p ..... 536 lei /×3

96 kg b ..... 52 kg p ..... 784 lei

__________________________

96 kg b ..... 258 kg p ...... 1.608 lei

96 kg b ...... 52 kg p ....... 784 lei

__________________________

258-52=206 kg portocale ( in plus )

1.608-784=824 kg

824:206=4 lei ( costă 1 kg de portocale )

4×258=1.032 lei ( costă 258 kg portocale )

1608-1032=576 lei ( costă 96 kg de banane )

576:96=6 lei ( costă 1 kg de banane )