Răspuns :
Răspuns:
32 kg banane+86 kg portocale=536 lei / x3
96 kg banane+52 kg portocale=784 lei
-----------------------------------
96 kg b+258 kg p=1608 lei
96 kg b+52 kg p=784 lei
-----------------------------------------------
206p=824
portocale=4 lei/kg
32 b+86x4=536
32b=536-344
32b=192
banane=6 lei / kg
Explicație pas cu pas:
32 kg b ..... 86 kg p ..... 536 lei /×3
96 kg b ..... 52 kg p ..... 784 lei
__________________________
96 kg b ..... 258 kg p ...... 1.608 lei
96 kg b ...... 52 kg p ....... 784 lei
__________________________
258-52=206 kg portocale ( in plus )
1.608-784=824 kg
824:206=4 lei ( costă 1 kg de portocale )
4×258=1.032 lei ( costă 258 kg portocale )
1608-1032=576 lei ( costă 96 kg de banane )
576:96=6 lei ( costă 1 kg de banane )