👤
Cezy35
a fost răspuns

aflati masa unei bucati de lemn in kg .volumul e 40 dm cubi si densitatea este 0.75 g/cm cubi​

Răspuns :

Răspuns:  30 kg

Explicație:  

Stim ca densitatea = masa : volum

rezulta ca masa = densitate x volum

densitatea = 0,75 g / cm³ = 750 kg / m³  

volum = 40 dm³ = 0,040 m³   [ 1 dm³ = 0,001 m³,  40 dm³ = 40 x 0,001 = 0,04 m³ ]

masa  = ρ x V =  750 kg /m³ x 0,040 m³ = 30 Kg

Răspuns:

m=q*v; V= 40dm³; q=0,75g/cm³; m=40dm³*0,75g/cm³

Explicație:

transformi cm în m, dm în m și faci calcule