👤

sa se calculeze cât costa 1 kg mere și cât costa un kg struguri, știind ca 30 kg mere și 20kg struguri costa 230 lei iar 20kg de mere și 40 kg struguri costa 340 lei? ​

Răspuns :

Metoda comparației

30 kg de mere.........20 kg de struguri.........230 lei | × 2

20 kg de mere.........40 kg de struguri..........340 lei

60 kg de mere..........40 kg de struguri..........460 lei

20 kg de mere..........40 kg de struguri...........340 lei

40 kg de mere...........---------------------...........120 lei

1 kg de mere..........120 : 40 = 3 lei

30 × 3 = 90 lei..........20 kg de struguri.........230 lei

20 kg de struguri..........230 - 90 = 140 lei

1 kg de struguri..........140 : 20 = 7 lei