Răspuns :
2P=3M => P=3M/2
M+P=10 =>
M+3M/2=10 => 2M+3M=20 => 5M=20 => M=4 (un kg mere costa 4 lei)
P=3M/2=6 (un kg de pere costa 6lei)
M+P=10 =>
M+3M/2=10 => 2M+3M=20 => 5M=20 => M=4 (un kg mere costa 4 lei)
P=3M/2=6 (un kg de pere costa 6lei)