Răspuns :
Cat costa un kg de mere?
54:12=4,5 lei
Cate kg de mere putem cumpara?
18:4,5=4 kg
54:12=4,5 lei
Cate kg de mere putem cumpara?
18:4,5=4 kg
Trebuie să aflam cat costa un kg adica impărtim 54 la 12 si este egal cu 4,5
4,5 ori x = 18
18 impartim cu 4,5 si este egal cu 4
Raspuns 4 kg
4,5 ori x = 18
18 impartim cu 4,5 si este egal cu 4
Raspuns 4 kg