3 kg p ..... 2 kg g ..... 16 lei
5 kg p ...... 2 kg g .....28 lei
_____________________________
5-3=2 kg prune ( in plus )
28-16=12 lei
12:2= 6 lei ( costă 1 kg de prune )
6×3=18 lei ( costă 3 kg de prune )
18-16=2 lei ( costă 2 kg de gutui )
2:2=1 leu ( costă 1 kg de gutui )