vo=36km/h=36/3.6m/s=10m/s
vf=vo+a×t, vf este viteza finala, a este acceleratia si t timpul.
a=1m/s^2
Ca sa isi tripleze viteza, adica vf=3×vo are nevoie de timpul:
3×vo=vo+a×t
2×vo=a×t
t=2×vo/a.
Numeric: t=2×10/1=20s
Raspuns: isi tripleaza viteza in 20s.