Răspuns :
8kg=40 inseamna ca 1kg=40÷8
1kg=5 lei
17kg=5×17 , astfel 17kg de mere vor costa 85lei
1kg=5 lei
17kg=5×17 , astfel 17kg de mere vor costa 85lei
8 kilograme......40lei
17 kilograme.....?lei
?=17×(40÷8)=17*5=85 de lei
40÷8=5 lei(pretul unui kilogram de mere)