Răspuns :
Răspuns:
1 kg de mere - 4 ron
1 kg lămâi - 6 ron
Explicație pas cu pas:
notăm cu l-kg de lămâie si cu m-kg de mere
30l+45m=360
6l=9m
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Fie x - pretul unui kg de lamai si y - pretul unui kg de mere.
Alcatuim sistemul:
30x+45y=360 |:5 6x+9y=72 9y+9y=72 18y=72 y=4
6x=9y 6x=9y 6x=9y 6x=9y 6x=9*4
y=4 y=4
6x=36 x=6
Un kg de mere costa 4 ron, un kd de lamai costa 6 ron