Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei:
3 pixuri ....... 5 creioane ...... 11 lei
2 pixuri ....... 6 creioane ....... 10 lei l : 2
____________________________
un pix ......... 3 creioane ......... 5 lei l × 3
3 pixuri ....... 5 creioane ........ 11 lei
_____________________________
3 pixuri ........ 9 creioane ........ 15 lei
3 pixuri ........ 5 creioane ........ 11 lei
_____________________________
/ 4 creioane ........ 4 lei
4 lei : 4 = 1 leu costa un creion
______________________________
Din relatia: un pix ......... 3 creioane ......... 5 lei, inlocuim pretul creioanelor si aflam pretul pixului:
5 lei - 3 × 1 leu = 5 lei - 3 lei = 2 lei costa un pix