Răspuns :
→ 32 : 8 = 4 lei - costă un kg de portocale
→ 4 × 3 = 12 lei - costa 3 kg de portocale
Răspuns:
32:8=4 lei costa un kg de portocale
3·4=12 lei costa 3 kg de portocale
______________
8kg.......32 lei
3kg.............x
----------------------
x=32·3:8=12 lei