Rezolva problema fa si schema:S-au procurat 4 kg de mere la pretul de 2,6 lei kilogramul si 3 kg de pere la pretul de 3,1 lei Kilogramul.Cit s-a platit pentru toate fructele?
Cu cit sint mai scumpe 3Kg de mere decit 2 kg de pere?
4 kg mere ............2,6lei/kg 3kg pere................3,1lei/kg 4 * 2,6 = 10,4 lei merele 3 * 3,1lei = 9,3 leikg pere 10,4 + 9,3 = 19,7lei toate fructele 3kg mere * 2,6 = 7,8 lei 2kg pere * 3,1 = 6,2lei 7,8lei - 6,2lei = 1,6lei mai mult a plătit pe mere