Răspuns :
1 kilogram de mere = 10 lei
20 kilograme de cartofi = 30 lei
1 kilogram de cartofi = 30 : 20 = 1, 5 lei
3 kilograme de mere = 3 × 10 = 30 lei
2 kilograme de cartofi = 2 × 1, 5 = 3 lei
2 kilograme de cartofi + 3 kilograme de mere = 3 lei + 30 lei = 33 lei
Mara trebuie să vină la magazin cu 33 lei .
Răspuns: 33 lei
Explicație pas cu pas:
10 lei → costa un kg de mere
30 lei : 20 = 1,5 lei → costa un kg de cartofi
___________________________________
2 × 1,5 lei + 3 × 10 lei = 3 lei + 30 lei = 33 lei → ii sunt necesari Marei, pentru a cumpara 2 kg de cartofi si 3 kg de mere