👤

dacă un kilogram de mere costa 10 lei, 20 kilograme de cartofi costa 30 de lei, cu cat trebuie sa vina Mara la magazin stiind ca ea vrea 2 kilograme de cartofi, si 3 kilograme de mere ​

Răspuns :

1 kilogram de mere = 10 lei

20 kilograme de cartofi = 30 lei

1 kilogram de cartofi = 30 : 20 = 1, 5 lei

3 kilograme de mere = 3 × 10 = 30 lei

2 kilograme de cartofi = 2 × 1, 5 = 3 lei

2 kilograme de cartofi + 3 kilograme de mere = 3 lei + 30 lei = 33 lei

Mara trebuie să vină la magazin cu 33 lei .

Răspuns:  33 lei

Explicație pas cu pas:

10 lei → costa un kg de mere

30 lei : 20 = 1,5 lei → costa un kg de cartofi

___________________________________

2 × 1,5 lei + 3 × 10 lei = 3 lei + 30 lei = 33 lei → ii sunt necesari Marei, pentru a cumpara 2 kg de cartofi si 3 kg de mere