Va rog,ajutati-mă!Plizzzz
![Va RogajutatimăPlizzzz class=](https://ro-static.z-dn.net/files/ddb/428d54064ddc4be5e58855e0d2f78f01.jpg)
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3,5kg portocale ---5,4 kg banane ---40,11 lei /×5,4
5,4 kg portocale ----3,5 kg banane ---38,21 lei /× 3,5
18,9 kg portocale ----29,16 kg banane ---216,59 lei
18,9 kg portocale ---12,25 kg banane ---133,73 lei
16,91 kg banane = 82,86 lei
82,86 : 16,91 = 4,9 lei un kg banane
40,11 - 5,4 × 4,9 = 40,11 - 26,46 = 13.65 lei costă 3,5 kg portocale
13,65 : 3,5 = 3,9 lei costă un kg de portocale