👤
a fost răspuns

Va rog,ajutati-mă!Plizzzz​

Va RogajutatimăPlizzzz class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3,5kg portocale ---5,4 kg banane ---40,11 lei /×5,4

5,4 kg portocale ----3,5 kg banane ---38,21 lei /× 3,5

18,9 kg portocale ----29,16 kg banane ---216,59 lei

18,9 kg portocale ---12,25 kg banane ---133,73 lei

16,91 kg banane = 82,86 lei

82,86 : 16,91 = 4,9 lei un kg banane

40,11 - 5,4 × 4,9 = 40,11 - 26,46 = 13.65 lei costă 3,5 kg portocale

13,65 : 3,5 = 3,9 lei costă un kg de portocale