👤

Repede ofer 15 puncte!
Un grup de copii au parcurs cu masina, 840 de km.
Câți litri de combustibil au consumat,
dacă microbuzul consumă 8 L la 100 de km?​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

daca consuma 8l .......la 100 km parcursi

va consuma x l ..........atunci cand parcurge 840 km   => x = 840 * 8 /100 =  6720/100 = 67,2 litri (prin regula de 3 simpla)

1) Cati litri de combustibil consuma microbuzul la fiecare 10km?

8l:10=0,8l

2) Cati litri de combustibil consuma microbuzul daca parcurge 840km?

84×0,8L=67,2L

Raspuns: 67,2L

SAU:

8L.........100km

x L........10km

____________d.p.

=> 8/100=x/10 |*10 => x=8/10=0,8 L

0,8L........10km

y  L..........840km

_____________d.p.

=> 0,8/10=y/840 |×10 => 0,8=y/84 ⇒ y=0,8×84=67,2 (litri)