În figura alăturată [AC]=[BC] şi m(<CBD)= 145º.
Să se calculeze m(unghiului ACB).

Explicație pas cu pas:
m(<CAB)=m(<CBA)=180°-145°=35°
deci: m(<ACB)=180°-2*35°=180°-70°=110°
Bafta!