Răspuns :
Răspuns:
6kg.....13,2 lei
10kg......x
_________
x=13,2·10:6=22 lei
sau
13,2:6=2,2 lei costa 1 kg de mere
2,2·0 =22 lei costa 10 kg mere
Răspuns:13,2 : 6 = 2,2
2.2 × 10 = 22
Răspuns: 22 lei
Explicație pas cu pas:
Răspuns:
6kg.....13,2 lei
10kg......x
_________
x=13,2·10:6=22 lei
sau
13,2:6=2,2 lei costa 1 kg de mere
2,2·0 =22 lei costa 10 kg mere
Răspuns:13,2 : 6 = 2,2
2.2 × 10 = 22
Răspuns: 22 lei
Explicație pas cu pas: