Ma ajuta cineva la problema din poza?

Aplici principiul 2 al dinamicii si obtii: Vectorial:F+G+N=ma
Scalar:Ox:Fcosα+mgsinα=ma
Oy:N+Fsinα-mgcosα=0
294*0,866+500/2=50a<=>254,6+250=50a=>a=504,6/50=10 m/s^2
N=mgcosα-Fsinα=500*0,866-294/2=433-147=286 N