1.Elena cumpara 5 gume si 2 stilouri pe care plateste 40 lei .Monica cumpara 3 gune si 2 stilouri platind 36 lei .Cati lei costa o guna si cati lei costa un stilou?
2.Daca 8 kg de portocale si 7kg de banane costa 59 lei ,iar 6kg de portocale si 11kg de banane costa 73 sa se afle cat costa 1 kg de portocale si cat costa 1 kg de banane