K= [PCl3][Cl2]/[PCL5]=0,3X0,8/1,4= 0,17mol/l
PCl5 PCl3 + Cl2
mol/l initial 2 0 0
mol/l echilibru 2-x x x
0,17= x²/(2-x)
rezolva ecuatia si verifica daca x=0,5mol/l !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
in acest caz,
[Cl2]=[PCl3]= 0,5mol/l
[PCl5]= 2-o,5=> 1,5mol/l