👤

S-au cumparat mere si caise,70 de kg, care a costat 420 000 de lei.Cantitatea de mere era de 4 ori mai mare decat cea de caise. Un kg de caise a costat de 2 ori mai mult decat un kg de mere.Cati lei a costat i kg de mere ?Dar 1 kg de caise

Răspuns :

Notam M=cantitatea de mere (kg)
C=cantitatea de caise (kg)
pm=pretul unui kg de mere=?
pc=pretul unui kg de caise=?

M+C=70 kg
M*pm+C*pc=420000 lei
M=4*C  (inlocuim in prima relatie)
pc=2*pm ( inlocuim in a doua relatie)

4*C+C=70
5C=70
C=14 kg de caise s-au cumparat
M=4*14=56 kg de mere (inlocuim in  adoua relatie valorile gasite)

56*pm+14*2*pm=420000
84*pm=420000
pm=5000 lei costa un kg de mere
pc=2*5000=10000 lei costa un kg de caise