3moli CO2
-se afla masa de CO2 si se foloseste rel. : n=m : M
-se afla masa molara a CO2: M=12 +32 =44-----> 44g/moli
m=n.M [n=nr. moli ; m=masa subst. ; M=masa molara ]
m=3moli . 44g/moli=132 g CO2
-in masa molara se cunoaste masa de oxigen----> 32g
- se va afla masa de O din 132 g
44g CO2----------32 gO
132 g CO2-------------------x
x=132. 32 : 44=96 g O
4moli MgO
M=24 + 16=40--------> 40g/moli
m=n.m
m= 4moli . 40g/moli=160 g MgO
40g MgO------------------16g O
160 g--------------------------y
y=160. 16 : 40=64 g O