Pestoi Pestoi 02-04-2019 Matematică a fost răspuns Un kilogram de banane costa de trei ori mai mult decât un kilogram de mere. Alina cumpăra un kilogram de banane și 3Kg de mere.Daca un kilogram de banane costa 7,50lei.atunci Alina plătește pentru cumpărăturile făcute.