👤
a fost răspuns

Tensiunea bornelor bateriei ce alimentează un circuit electric este U =20 V. Dacă rezistenta circuitului electric exterior al bateriei se micșorează de n=3ori,atunci intensitatea curentului din circuit creste de m=1,2ori. Ce valoare are tensiunea la bornele bateriei după modificarea rezistenței circuitului exterior?