👤
Deny56851
a fost răspuns

Pentru clubul copiilor cercetatori s-au cumparat diverse obiecte.pentru clasa a III-a s-au cumparat 10 dictionare si 2 truse de stiinte care au costat 550 lei, iar pentru clasa aIV-a s-au cumparat 10 dictionare si 5 truse de siinte, de acelasi fel ca primee, care au costat 1150 lei.cat a costat o trusa de stiinte? cat a costat un dictionar? Dacă s-ar putea prin metoda întrebărilor, mulțumesc anticipat ❤​

Răspuns :

D=dictionar

T ș= trusa stiinte

10 d + 2 t ș =550lei

10d +5 t ș = 1150 lei

5-2=3 truse stiinte

1150 lei- 550 lei=600 lei

Deci, 3 truse stiinte =600lei

600lei: 3 =200 lei (1 trusa de științe)

10 d +2 t ș x 200lei= 550 lei

10d +400 lei=550 lei

10 d=550lei-400 lei

10d =150 lei

Deci, 10 dictionare =150 lei

150 lei:10=15 lei (1 dictionar)

Deci,

1 trusa de stiinte =200 lei

1 dictionar=15 lei

Sper ca te-am ajutat!!

sper ca te-am ajutat.

Vezi imaginea Iuliiuli56