Răspuns :
Aflăm 2/5 din 960 lei= 2/5X960 lei=1920 lei/5=384 lei
Rămân de plătit 5/5-2/5=3/5
Dacă 5/5=960 lei, iar 2/5=384lei, 3/5=960 lei-384 lei=576 lei
Dacă trebuie plătiți în 6 luni 576 lei în rate lunare, pe lună trebuie plătiți 576:6=96 lei
R: 96 lei
Răspuns:
(960*2/5)=384 sa achitat la cumpărare
(960-384)/6= 576/6= 96 lei pentru o rată lunară
Explicație pas cu pas: