Răspuns :
i=pretul unui iepuras
p=pretul unei papusi
p=7*i
5*i+p=240
5*i+7*i=240
12*i=240
i=240:12
i=20 lei
p=7*20, p=140 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 iepurasi ....... o papusa ...... 240 lei
↓
5 iepurasi + 7 iepurasi = 240 lei
12 iepurasi costa 240 lei
240 lei : 12 = 20 lei costa un iepuras
7 × 20 lei = 140 lei costa o papusa