1)a)Pentru un banchet se cumpara 4 sticle de apa,de 9 ori mai multe cu suc si cu 8 mai multe minerală.
Cata bautura s-a cumparat pt banchet?
1)b)Mama pleaca la piata cu 64 lei
Ea cumpara:de 8 ori mai putin lei costa un pepene rosu,si cu 6 lei mai putini decat pepenele costa 1 kg capsuni
Câți lei costa fiecare?
2)La magazin Mihnea cumpara
De 6 lei suc
De 2 ori mai mult prajituri
De 4 ori mai mult un tort
Cat au costat toate?